Znak

Obec Vrábče

oficiální stránky

Kontakt

Ves - Na Návsi 33

Vrábče

370 01 České Budějovice

Telefon: 387 250 512

E-mail: ou.vrabce@volny.cz

ID Datové schránky: sjpbipp 

 

Úřední hodiny

ST 7:00-11:30 + 12:30-18:00

Novinky

Malé listy
občanů Vrábče

Poslední novinky za květen a červen

Hlášení rozhlasu

Poslední hlášení rozhlasu:
Čistění komínů

Rezervace kurtu

Zde si můžete zarezervovat tenisový kurt na Zastávce

Aktuality na email

Otevřeno každou

sobotu od 14 do 16 hodin

Mobilní aplikace googlePlay appStore
Úvod Instituce a podnikatelé

 

KOROSEKY jsou jednou ze čtyř částí obce Vrábče a nalézají se 8 km jihozápadně od Českých Budějovic. Chloubou této vesničky je výklenková kaple z 18. století.

 

 

HISTORIE - KOROSEKY TVRZ

O vsi Koroseky je zmínka z roku 1365 jako o příslušenství statku Chlumu u Křemže, k němuž patřila až do poloviny 16. století. Roku 1566 přidělením pozůstalosti po Janu Častolarovi z Dlouhé vsi ji dostal spolu s vesnicemi Závraty, Čtvrtina (zanikla) a Dvorem v Čertyni syn Jindřich Častolar. Tak vznikl samostatný statek a Jindřich si v Korosekách vystavěl tvrz. Po jeho
smrti hospodařila na statku vdova Eliška z Drahenic s nezletilými sirotky. Po její smrti, a když také její synové Jan Albert, Jaroslav, Rudolf a Vilém zemřeli, prodali ustanovení komisaři roku 1611 Korosecký statek Vilému Přídruhu Kocovi z Dobrše. Na nepravdivé udání Budějovických měšťanů byli Kocovi Koroseky konfiskovány a roku 1623 prodány městu Budějovice. Roku 1636 prodalo město Tvrz a ves Koroseky s částmi vesnic Závraty a Čertyně knížeti Janu Antonínu z Eggenbergu. V souvislosti se založením panského dvora tvrz asi po 5-ti letech zanikla.

Po Kocovi se Korosekům říká Kocourov - tak vnikl název této osady, který u domácích zcela převládl nad oficiálním jménem Koroseky.

 

Pokud máte zájem o více informací, pak navštivte stránky Korosek.